Az Európai Parlament csütörtökön megszavazta, hogy 2050-re Európa legyen az első karbonsemleges kontinens, és 2035-től tilos lesz a belsőégésű motorral hajtott új autók értékesítése.

A szavazásra a franciaországi Strasbourgban került sor. Az általános rendelkezések értelmében a benzin- és dízelüzemű autók értékesítését 27 uniós országban betiltják – írja a Reuters. A dokumentumok ugyanakkor azt is előírják, hogy 2030-ig 55%-kal csökkenteni kell a gépjárművek károsanyag-kibocsátását.

A Parlament elutasította a konzervatív Európai Néppárt az intézkedések enyhítésére és a hibrid autók értékesítésének engedélyezésére tett kísérleteit, ahogyan a Zöld Párt javaslatát is, amely szerint a belső égésű motorral hajtott autók értékesítésének tilalmát 2030-ra kellene áthelyezni. A meghallgatások azonban még nem értek véget: a Parlament és az EU Tanácsa közötti tárgyalások utolsó szakasza következik, hogy tovább mérlegeljék a 27 tagállam álláspontját, valamint figyelembe vegyék a kis gyártókra vonatkozó különleges mentességeket.

Érdemes emlékezni arra, hogy az EU jelenleg a világ harmadik legnagyobb szennyezője, mivel a személygépkocsik és teherautók az összes uniós kibocsátás mintegy ötödét teszik ki. A belsőégésű motorral hajtott autók értékesítésének betiltása pedig része lesz az EU szélesebb körű éghajlat-politikájának, amelynek célja a kibocsátások radikális csökkentése 2030-ig.

A benzingőzösök számára azonban még nincs minden veszve, mivel a tilalom az új autókra vonatkozik, és nem érinti a használt autók piacát. Mindazonáltal, mivel a legtöbb autó életciklusa körülbelül 15 év, várhatóan 2050-re teljesen eltűnnek az utakról.