Még 20 nap van hátra Romániában a népszámlálás végéig, és az adatgyűjtés egyre lassabban halad. Bukarestben hiányzik a szükséges népszámlálók fele, és a helyzet az ország számos részén is hasonló.
Zárt ajtók, elutasítások és vonakodás. Ezzel a legtöbb népszámlálónak országszerte szembe kell néznie. A személyes adatgyűjtés népszámlálás során nehéz feladat, és a forró, nyári napokon igazi megpróbáltatás lehet. Sokan az első néhány nap után feladják.
Vannak olyan területek is, ahol az emberek hiába várják, hogy a népszámláló bekopogtasson hozzájuk. Bukarestben például 1650 népszámlálóra volna szükség. Jelenleg alig több mint 700-an vannak.
Ez kevesebb, mint a szükséges személyzet fele.
Craiovában 27 népszámláló hiányzik, és a Statisztikai Igazgatóság olyan fiatalokat remél, akik hajlandóak nyáron dolgozni.
Ugyanakkor 3000 lejes ( kb. 230.000 Ft) bírság fenyegeti azokat, akik nem vesznek részt az adatszolgáltatásban
Aki megtagadja a népszámlálásban való részvételt, az akár 3000 lejes bírságot is kockáztat. Nagyváradon már 15 büntetést osztottak ki. De mi történik azokkal, akiket nem látogatott meg népszámláló?
A nép- és lakásszámlálás július 17-én ér véget. Eddig mintegy 4 millió román válaszolt a népszámlálók kérdéseire, ami a megszámlálatlan lakosság 40%-a. Az online űrlapot 9 millió román állampolgár töltötte ki, ezek között azonban sok a rontott, hibás adat.
Arról pedig egyáltalán nem beszél senki, hogy mi az oka korábbiakhoz képest nagymértékű lakossági passzivitásnak a népszámlálással kapcsolatban.
Pedig eléggé nyilvánvaló, hogy a covid járvány alatt az állam, a hatóságok agresszív és ugyanakkor ellentmondásos, kapkodó korlátozó intézkedései, majd az ukrán háború, s azzal párhuzamosan a gazdasági válság alapvetően bizalmatlanná, óvatossá tették az embereket mindennel szemben, ami a dilettáns, kapkodó politika és államvezetés részéről érkezik.
Ezt a bizalmatlanságot még inkább felerősítette a román jogász társadalom számos, prominens tagja részéről a népszámlálási kérdőív alkotmányosságával, jogszerűségével szemben támasztott aggálya.
Bár Székelyföldön ezeket az alkotmányossági problémákat háttérbe szorította a “magyarnak, vagy székelynek vallod-e magad” vita. Ennek lett az eredménye az erdélyi magyarok viszonylag magas részvételi aránya már a népszámlálás online szakaszában.
Mindezeket összevetve azért joggal merül fel a kérdés, hogy vajon egyáltalán sikerül-e teljes képet kapni Románia 2022. évi lakossági számairól, arányairól, s amit eredmény kijön, vajon mennyire lesz pontos és hiteles?
Légy az első, aki hozzászól.