Minden biztonsági vagy hírszerzési bürokrácia, amely törődik önmagával, gondoskodik arról, hogy szervezeti diagramjának legyen egy olyan alosztálya, ahol a szkeptikusokat és az eretnekeket száműzik. Robert C. Castel elemzése.
Ez az alosztály az a “tükör, tükör”, amely meg meri mondani az igazságot a királynő arcának, és amelynek fő feladata, hogy lyukakat fúrjon a csoportgondolkodás üllőjére kikalapált fogalmakba. A nyugati szervezetekben ezeket a csoportokat “Az ördög szószólójaként” ismerik, Izraelben pedig az “ifcha misztabra” (“Talán az ellenkezője igaz” – arámi kifejezés) néven szerepelnek. Bár hasonló funkcióval rendelkeznek, fontos különbség van a kettő között: Míg az “Ördög ügyvédje” általában egy meglévő koncepció axiómáit próbálja megkérdőjelezni, az “ifcha misztabra” várhatóan egy vagy több alternatív koncepcióval áll elő a domináns gestalt lebontásán túl.
A jelenlegi orosz-ukrán háború uralkodó koncepciója az, hogy az ukrán fél győzelme történelmi szükségszerűség. A szükségszerűségnek ez axiómája diktálja azt a kötelező optimizmust, amelynek nem szabad ellenállni, nem szabad megkérdőjelezni és félni.
Sajnos azonban nagyon nehezen osztanám meg ezt a kötelező, töretlen optimizmust, és túlságosan aggódom az új hidegháború gondolata miatt ahhoz, hogy le a kalappal a történelmi szükségletekre. Következésképpen a háború első napjaitól kezdve úgy döntöttem, hogy míg mások TikTok-videókra, Fukuyama-ra és más hiábavalóságokra csiszolják optimizmusukat, én felvállalom az “Ördög ügyvédje” hálátlan, de fontos szerepét.
Eddigi elemzéseimben beszéltem azokról a geopolitikai, demográfiai és nukleáris változókról, amelyek miatt nagyon valószínűtlen, hogy Ukrajna győztesen kerül ki ebből a háborúból. Ezekhez a változókhoz most egy negyediket szeretnék hozzátenni: az energia szerepét, és ezen belül az üzemanyagok szerepét.
A korábbi változókkal ellentétben azonban egy nem jelentéktelen reménysugárra fogok rámutatni az üzemanyagok területén.
Olajháborúk
A modern hiedelmek csapdáitól megfosztva az energia nem más, mint egy test munkaképessége. Ez a testület lehet tárgy, személy, katonai egység vagy akár ország is. Energia nélkül ezek a testek elveszítik azon képességüket, hogy hatással legyenek a környezetükre.
Ez a meglehetősen banális megfigyelés képezi az alapját a geopolitika erőltetett energiafogalmainak. Egy anarchikus nemzetközi rendszerben a szűkös erőforrásokért folytatott verseny az egyik legfontosabb cél:
- Energiaforrások biztosítása magunknak
- Megfosszuk tőlük ellenségeinket
Függetlenül attól, hogy hová fordulsz a történelemkönyvben, szinte minden oldalon látod az energia geopolitikai elveinek gyakorlati alkalmazását. A második világháború német és japán nagy stratégiai döntéseit, az Egyesült Államok közel-keleti kötődését és a kínai-iráni kapcsolatokat nagyon nehéz lenne megérteni az energia szerepének megértése nélkül. Ennek az energiaközpontú perspektívának a különös elhomályosítása az az uralkodó európai nézet, hogy az USA minden lépését a nemzetközi rendszerben az olajérdekek vezérlik. Emily Meierding 2020-as könyve, a “The Oil Wars Myth” hősies erőfeszítést tesz annak érdekében, hogy kiegyensúlyozottabb képet adjon az energia, és különösen az olaj szerepéről korunk háborúiban.
Az ukrán-orosz konfliktus mérsékeltebb megközelítését alkalmazva elmondhatjuk, hogy az energetikai átállás tagadhatatlan szerepet játszott a háború kitörésében, és még fontosabb szerepet játszott annak meghatározásában, hogy végül melyik oldal kerül ki győztesen. Ugyanakkor óvakodnunk kell attól, hogy az egész háborút energetikai megfontolásokra próbáljuk redukálni.
Mivel a kőolajalapú üzemanyagok – a repülőgépekben használt benzin, dízel és kerozinalapú JP-8 – sokkal nagyobb közvetlen hatást gyakorolnak a háború menetére, mint a földgáz, a szén vagy az atomenergia, elemzésünk erre a szegmensre fog összpontosítani.
Mi az oka ennek a megkülönböztetésnek? Az a kellemetlen tény, hogy az energiaforrások nem helyettesíthetik automatikusan egymást. Nem használhatók LEGO kockákként, és az egyikről a másikra váltás vagy lehetetlen, vagy csak nagy költséggel végezhető el. Egy hőerőmű például nagy költséggel átalakítható széntüzelésűről földgáztüzelésűre, de jelenleg lehetetlen tankot vagy helikoptert működtetni villamos energiával.
A modern háború elképzelhetetlen olyan járművek nélkül, amelyek lehetővé teszik a katonai erők mozgását. Mivel ezek a járművek belső égésű motorokkal vannak felszerelve, nagyon kevés kivételtől eltekintve, a hadviselés legfontosabb energiaforrásai a fent említett kőolajszármazékok. Ha nem állnak rendelkezésre a megfelelő helyen, a megfelelő időben és a megfelelő mennyiségben, akkor a hadviselés modern formái lehetetlenek lesznek.
Amint látni fogjuk, Ukrajna esetében ez egy olyan szűk keresztmetszet, amelyet rövid idő alatt nagyon nehéz – de talán nem lehetetlen – megváltoztatni.
Ukrajna üzemanyag-fogyasztása
Ukrajna a földtömeg tekintetében Európa második legnagyobb országa, és üzemanyag-szükséglete arányban áll ezzel. A háború előtti évben az ország 7 millió tonna dízelt, 2 millió tonna benzint, 2 millió tonna cseppfolyósított földgázt és 360 000 tonna kerozint / sugárhajtómű-üzemanyagot fogyasztott. Az ország napi olajtermelése körülbelül 33 000 hordó, ami csak 38% -a volt Ukrajna tavalyi dízelfogyasztásának és benzinfogyasztásának 56% -a. Ukrajna földgázfogyasztásának csak 26%-át képes önállóan ellátni.
A fentiek felvetik a kérdést:
Honnan pótolta Ukrajna ezt a hiányt?
A nagyon nyugtalanító válasz az, hogy ennek jelentős része Oroszországból és Fehéroroszországból származott, amely Szövetségben áll Oroszországgal. 2015 után Ukrajna mindent megtett annak érdekében, hogy függetlenné váljon az orosz energiaimporttól, amely akkoriban még nagyobb arányban volt, és olajimportjának jelentős részét Azerbajdzsánból és Kazahsztánból szerezte be.
Ukrajna egy fél kontinensre kiterjedő infrastruktúrát fejlesztett ki, hogy ezeket a termékeket bevegye, finomítsa és szétossza. Ennek az infrastruktúrának a gerincét a nyugatra és keletre vezető belső olajvezetékek rendszere képezte, amelyet egy Odessza és Snihurivka közötti olajvezeték kötött össze. A belső rendszerek mellett érdemes megemlíteni a Barátság csővezeték déli ágát az ország nyugati részén, valamint az Ukrajnát Oroszországgal összekötő három fő vezetéket.
2005 és 2021 között Ukrajna hét olajfinomítójából hatot bezártak. A háború előestéjén az ország kizárólag a Kremenchuk finomítóra támaszkodott. Ukrajna üzemanyag-infrastruktúrájának harmadik legfontosabb csomópontja az odesszai kikötő olajterminálja, amely Azerbajdzsánból és Kazahsztánból kapott importot.
Üzemanyagháború Ukrajna ellen
Manapság divatos sportág az orosz katonai vezetést hibáiért és hibáiért megdicsérni. Ez a kritika teljes mértékben indokolt. De hiba lenne arra a következtetésre jutni, hogy Oroszország elfelejtette, hogyan kell szisztematikusan háborúzni. A kezdeti káosz után az oroszok nagyon gyorsan rájöttek, hogy az ukrán katonai gép egyik legkritikusabb szűk keresztmetszete az üzemanyag-ellátás. Ezért nekiláttak az üzemanyagkészletek és az infrastruktúra szisztematikus megsemmisítésének.
Odesszai kikötőjét blokád alá vették, ami lehetetlenné tette a Közép-Ázsiából érkező importvonal fenntartását. A helyi olajlétesítmények rendszeresen tűz alatt állnak, amelyek közül talán a legrosszabb április 3-án volt, amikor egy finomító és egy sor üzemanyag-tároló tartály megsemmisült.
A Poltava régióban található Kremenchuk olajfinomítót ismételt rakétatámadások sújtották, legutóbb május 12-én. Az éves kapacitása 18 millió tonna, ezért elveszett.
2021 elején Ukrajnának 400 millió hordó olajtartaléka volt, amelyet az oroszok komoly erőfeszítéseket tettek annak érdekében, hogy elpusztítsák. A háború kezdete óta célzott támadásokat indítottak az ukrán olaj- és üzemanyag-tároló létesítmények ellen. A kár pontos mértékét nem hozták nyilvánosságra, de tekintettel az álló célpontok nagy léptékére, nagyon valószínű, hogy a tartalékok jelentős része megsemmisült.
Oroszország azonban nem volt megelégedve Ukrajna üzemanyag-infrastruktúrájának és tartalékainak szisztematikus megsemmisítésével; egy sor közvetett fellépést is végrehajtott, amelyek tovább nehezítették Ukrajna készleteit, különösen a katonailag létfontosságú dízelolajkészleteket.
Milyen lépéseket tett? Talán az első említésre méltó a vasúti felsővezetékek szisztematikus megsemmisítése volt. Ukrajna vasútjainak csaknem 50%-a, mintegy 20 000 km vonal villamosított. A felsővezetékek és az azokat kiszolgáló létesítmények károsodása arra kényszerítette az ukránokat, hogy dízelt használjanak az elveszett villamos energia pótlására. Az ukrán nemzeti villamosenergia-hálózat, köztük az erőművek elleni támadások hasonló célt szolgáltak. Ukrajna kénytelen volt a kieső termelési kapacitást helyi dízelturbinák és generátorok telepítésével pótolni. Még ebben az esetben sincsenek pontos adataink a kár mértékéről, de talán elég egy megkérdezett szakértőt idézni, aki azt mondta, hogy “egy kis dízelmozdony üzemanyag-fogyasztása három tartály fogyasztásának felel meg”.
A várt hatás nem késett:
A polgári benzinkutak több mint 60%-a bezárt. Az üzemanyagra váró autók végtelen sorainak képei söpörték végig a világ sajtóját. Az üzemanyagárak – a csökkenő kínálatnak köszönhetően – hirtelen az egekbe szöktek.
Az ukrán kormány és nyugati támogatói, különösen Lengyelország, egy sor kezdeményezéssel álltak elő, hogy megpróbáljanak megoldást találni a növekvő üzemanyagválságra. A sértés és a sérülések fokozása érdekében az április hagyományosan energiaéhes hónap Ukrajnában a mezőgazdasági munka kezdete miatt.
A kialakuló üzemanyagválság fényében a legtöbb elemző, köztük a tanulmány szerzője is arra a következtetésre jutott, hogy
az ukrán háborús erőfeszítések hosszú távon fenntarthatatlanok lesznek az üzemanyag-hiány miatt, beleértve a dízelolajat is, amely létfontosságú a katonai járművek számára.
Aztán megint nem lehetetlen, hogy tévedtünk.
A virág, amely megmentheti Ukrajnát
Az ukrán hagyomány szerint a napraforgó, a nemzeti virág, a béke és a jólét szimbóluma. Ukrajna a világ legnagyobb napraforgótermelője, éves termelése 17,5 millió tonna – más források szerint 23 millió tonna. Ilyen hozammal nem meglepő, hogy Ukrajna a világ napraforgóolajának közel felét, körülbelül 7 millió tonnát termel. Ennek nagy részét eddig Indiába és Kínába exportálták. A fekete-tengeri kikötők blokádja azonban hatalmas károkat okozott Ukrajna exportkereskedelmében, beleértve a napraforgóolaj-exportot is.
Paradox módon
nem lehetetlen, hogy néhány év múlva úgy tekintünk erre a blokádra, mint Oroszország legnagyobb hibájára, amely megmentette Ukrajnát a megsemmisítő vereségtől.
Hogyan lehetséges ez?
Talán azzal a kíváncsisággal kellene kezdenünk, hogy Ukrajna éves dízelolaj-kereslete és éves napraforgóolaj-termelése egyaránt körülbelül 7 millió tonna. Mint már említettük, az ukrán katonai erőfeszítés fenntarthatatlan dízelolaj nélkül, amely a legtöbb katonai járművet táplálja. Az orosz olajháború után Ukrajnában nagyon kevés dízelolaj lehet, de a fekete-tengeri blokádnak köszönhetően hatalmas napraforgóolaj-többlettel rendelkezik.
A kérdés az, hogy helyettesítheti-e a napraforgóolaj a hiányzó dízelolajat?
Az intuitív válasz igen. Köztudott, hogy a dízelmotorok – különösen a katonai járművek mindenevő motorjai – jól működnek a növényi olajokon. De a “köztudomás” ebben az esetben is megtévesztő, mert a kép nem ilyen egyszerű.
A teljes válasz nem “igen”, hanem “igen, de…”.
A növényi olajok használatának ötlete a járművek belső égésű motorjaiban nem egy modern, sötétzöld ideológus agyszüleménye, hanem Rudolf Diesel találmánya, amelynek gyökerei a múlt század első évtizedére nyúlnak vissza. Diesel ötlete egyike azoknak az újításoknak, amelyekről az emberiség megfeledkezik a hét kövér év alatt, csak hogy az olajhiány idején újra visszatérjen. Az elmúlt 140 évben meglehetősen sok tapasztalatot szereztünk ezen a területen, és ismerjük a megoldás előnyeit és hátrányait egyaránt.
Ha tiszta és kezeletlen napraforgóolajat helyez egy hagyományos, módosítatlan dízelmotorba, számos kellemetlen következményre számíthat. Míg a legtöbb motor zúgás nélkül emészti meg ezt a vastagabb, viszkózusabb üzemanyagot, idővel komoly technikai problémák forrásává válik, és a motor élettartamát a napraforgó diéta lerövidíti. Még fontosabb korlátozó tényező, hogy mínusz 18 Celsius-fokon a napraforgóolaj teljesen megszilárdul, egyes összetevői mínusz 5 fokon ugyanezt teszik. Ez azt jelenti, hogy Ukrajnában ez a lehetőség november körül már nem lesz életképes.
A legegyszerűbb megoldás az adalékanyagok összekeverése napraforgóolajjal. Ez némileg javíthatja az üzemanyag fizikai tulajdonságait, de a technikai problémákat még mindig figyelembe kell venni. Egy másik népszerű megoldás az olaj hőkezelése.
Az ideális megoldás sokkal bonyolultabb. Motormódosításra van szükség: két párhuzamos üzemanyagrendszer – dízel és napraforgóolaj – működtetésére, valamint fűtött tartályok és vezetékek beszerelésére a növényi olajhoz.
A napraforgóolajnak számos előnye van. Az infrastruktúra sokkal decentralizáltabb, mint a fosszilis tüzelőanyagok esetében, ezért nehezebb megtámadni. A célpontjait összeállító orosz hírszerző ügynökségek minden valószínűség szerint sokkal kevesebb időt és energiát fordítottak az ukrán napraforgóolaj infrastruktúrájának feltérképezésére, mint a hagyományos üzemanyagokra.
További előny, hogy például a szénbányászattal ellentétben a napraforgó-termelés nem korlátozódik egy szűk régióra, hanem az ország nagy részén zajlik.
Megmentheti-e az ukrán nemzeti virág Ukrajnát?
Ezt a kérdést nagyon nehéz megválaszolni.
De nagyon valószínű, hogy az orosz-ukrán háborút mindig mindig úgy fogják emlegetni, mint az emberiség első “mélyzöld” háborúját, amikor a “fekete aranyat” napraforgómagra cserélték.
Forrás: neokohn
Légy az első, aki hozzászól.